Oświadczenie a zaświadczenie o dochodach – różnice

Kobieta trzyma w dłoniach zeszyty w kratkę

Osoby poszukujące rozwiązania swoich problemów finansowych skłaniają się ku opcji kredytów gotówkowych. Jednak preferują jak najkrótszą drogę do ich uzyskania, dlatego stawiają na kredyt bez zaświadczeń lub na oświadczenie o dochodach.
Dwa produkty o podobnych, lecz oferowane na odmiennych warunkach. Kredyty na oświadczenie lub oświadczenie o zarobkach. Bywają przez konsumentów mylone, niestety prowadzi to do wielkich rozczarować. Gdyż o ile kredyt na oświadczenie nie wymaga formalności, o tyle ten sam produkt, tyle że z zaświadczeniem o dochodach, wiąże z wizytą u pracodawcy.

Zaświadczenie o dochodach

Zaświadczenie o dochodach to dokument wydany przez pracodawcę osobie, która ubiega się o zobowiązanie finansowe. Po pierwsze nie może zostać sporządzony samodzielnie, po drugie konieczna jest w tym wypadku pieczęć i podpis z miejsca zatrudnienia. By je uzyskać należy wcześniej uprzedzić o tym swojego pracodawcę lub dział kadr. Na zaświadczeniu muszą znaleźć się informacje prezentujące:

  • zajmowane stanowisko pracy
  • datę podpisania umowy o pracę
  • okres trwania umowy
  • wysokość miesięcznych zarobków brutto

Dokument ten jest pomocny w oszacowaniu zdolności kredytowej konsumenta wnioskującego o pożyczkę w banku lub innej instytucji finansowej. Jest także niezbędny w sytuacjach, gdy podpisujemy umowę z telefonią komórkową lub dokonujemy zakupu na raty. Niekiedy banki proszę jedynie o umowę o pracę, gdy mają do czynienia ze stałymi klientami.

Oświadczenie o dochodach

Z oświadczeniem o dochodach sprawa wygląda nieco prościej. Może być sporządzone samodzielnie przez pożyczkobiorcę, zaprezentowane w formie wyciągu z konta, umowy o pracę lub wniosku o pożyczkę. Z tym ostatnim spotykamy się najczęściej, choćby w firmach pozabankowych świadczących pożyczki przez internet. Wypełniony prawidłowo wniosek o pożyczkę wraz z danymi osobowymi zawiera także informacje o miejscu zatrudnienia i wysokości dochodów. W niektórych przypadkach firma pożyczkowa może rościć sobie prawo do skontaktowania się z pracodawcą w celu potwierdzenia zamieszczonych danych. Podpisując umowę o pożyczkę potwierdzamy, iż żądane informacje są zgodne z prawdą.

Posted on: 26 września 2018, by :